Kom igång med Filr

Ronny Holmström-Wall -

I detta dokument beskrivs hur du loggar in till och använder Novell Filr för att komma åt dina egna och delade filer och mappar på Ålands gymnasiums filserver. I dokumentet finns även information om hur du använder Filr på mobila enheter som surfplattor och smarttelefoner.

Tillägg:

I lathunden saknas det info om hur man laddar upp filer till sin hemkatalog eller annan mapp. Det gör man lättast genom att dra och släppa filen direkt från utforskaren till Filr. Klicka bara på "Lägg till filer först". Då kan man välja att dra-och-släppa eller att klicka på "Bläddra" för att lägga till filer på ett mera traditionellt sätt:

filr-drag-and-drop.png

Har du fler frågor? Skicka en förfrågan

5 Kommentarer

 • 0
  Avatar
  Jimmy Jansson

  Mycket bra initiativ! Använder dropbox men då hamnar ju filerna ut hos tredje part. Funktionaliteten kompletterar det vi redan har så att vi lärare smidigare kan dela filer i en kurs åt elever.

  Ett sätt att använda är att ta bilder med telefon, ladda in dem på Filr, där du delar ut dem åt elever, så ser de dem direkt.

  Sidan är nere just nu dock.

 • 0
  Avatar
  Ronny Holmström-Wall

  Njae, Filr rullar nog, har inte varit några avbrott. Måste bero på något annat om du inte kommer åt den. Annars, vill man lägga ut dokument, bilder osv till studerande blir det nog betydligt smartare och smidigare att göra det i fronter.

  Filr lämpar sig för delning av enstaka filer, men inte för större mängder. Du märker nog om du försöker :-)

 • 0
  Avatar
  Jimmy Jansson

  På en dator kommer jag åt systemet. Ska testas! :)

 • 0
  Avatar
  Jimmy Jansson

  Hur är det med grupper i Filr? Skulle vara smutt att ha en grupp för varje klass.

 • 0
  Avatar
  Ronny Holmström-Wall

  Grupperna som visas i Filr är grupperna som finns i vårt eDir, det är något vi tittar på men grupper i eDir har ibland ett annat syfte så vi får se hur det blir.

  Igen - använd Fronter, där kan grupperna skräddarsys helt enligt önskemål.

logga in för att lämna en kommentar.
Powered by Zendesk